GOSPODARKA KOMUNALNA

GMINY SADKI

Strona główna » Aktualności » Częściowe zwolnienie z opłaty za odpady komunalne dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnych kompostujących bioodpady

Częściowe zwolnienie z opłaty za odpady komunalne dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnych kompostujących bioodpady

Ulga za kompostowanie bio odpadów – Sołectwo KrostoszowiceRada Gminy Sadki w drodze Uchwały Nr XXV/42/2020 z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenia wysokości stawki tej opłaty na terenie Gminy Sadki wprowadziła zwolnienie w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnych*, którzy kompostują bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym.

Wysokość częściowego zwolnienia z opłaty wynosi 0,50 zł od jednego mieszkańca miesięcznie.

Aby skorzystać z ulgi za kompostowanie bioodpadów należy:

  • posiadać na swojej nieruchomości przydomowy kompostownik,
  • złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w której należy wypełnić, także pkt VII deklaracji: „Oświadczenie właściciela nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym o posiadaniu kompostownika przydomowego i kompostowania w nim bioodpadów stanowiących odpady komunalne”,
  • kompostować w przydomowym kompostowniku bioodpady.

W przypadku skorzystania z ulgi za kompostowanie bioodpadów w przydomowym kompostowniku, bioodpady zgromadzone w brązowych workach nie będą odbierane spod nieruchomości przez firmę odbierającą odpady komunalne.

Konsekwencje braku kompostownika i kompostowania w nim bioodpadów

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2020 r., poz. 1439 ze zm.), fakt posiadania kompostownika i kompostowania bioodpadów podlega kontroli przez osobę upoważnioną przez Wójta Gminy Sadki. W przypadku stwierdzenia, że właściciel nieruchomości, który zadeklarował kompostowanie i nie kompostuje, nie posiada kompostownika bądź uniemożliwi dokonanie oględzin w celu weryfikacji zgodności podanych informacji, ze stanem faktycznym, musi liczyć się z utratą przysługującego mu zwolnienia, które zostanie określone w drodze decyzji. Utrata prawa do zwolnienia, następuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym stwierdzono wystąpienie co najmniej jednej z powyższych przesłanek. Ponowne skorzystanie ze zwolnienia, może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja o utracie prawa do tego zwolnienia stała się ostateczna i wymaga złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

*Budynek mieszkalny jednorodzinny – rozumie się przez to budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 % powierzchni całkowitej budynku - w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.

Informacje o tym, w jaki sposób należy kompostować bioodpady oraz korzyściach wynikających z kompostowania bioodpadów znajdziecie Państwo w zakładce Zasady gospodarowania odpadami.