GOSPODARKA KOMUNALNA

GMINY SADKI

Strona główna » Aktualności » Wzory deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Wzory deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Właściciel nieruchomości powinien wypełnić jedną z trzech deklaracji, odpowiednią dla danej nieruchomości. Jeśli nieruchomość jest na stałe zamieszkała i nie jest prowadzona na jej terenie żadna działalność to wypełnia się deklarację dla nieruchomości zamieszkałych.

W przypadku sklepów, urzędów czy podmiotów usługowych należy wypełnić deklarację dla nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (czyli deklarację dla nieruchomości niezamieszkałych).

W przypadkach, gdy dana nieruchomość składa się z części zamieszkałej i niezamieszkałej (np. dom + sklep) wypełnia się deklarację dla nieruchomości w części zamieszkałej i w części niezamieszkałej. Poniżej znajduje się szersze objaśnienie znaczenia danego typu nieruchomości.

UWAGA: W przypadku wystąpienia różnicy pomiędzy ilością osób zameldowanych w danej nieruchomości, a ilością osób wykazanych w deklaracji należy wypełnić dodatkowe oświadczenie o przyczynie wystąpienia różnicy, które dostępne jest TUTAJ. Oświadczenie dotyczy właścicieli nieruchomości zamieszkałych oraz mieszanych (w części zamieszkałych i niezamieszkałych).

 

Nieruchomość zamieszkała - rozumie się przez to nieruchomość przeznaczoną do trwałego zamieszkania. Wyróżnia się:

-        nieruchomość zamieszkała w całości - np. dom, mieszkanie, wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa itp., przeznaczone tylko i wyłącznie do celów mieszkaniowych;

-        nieruchomość zamieszkała częściowo - nieruchomość w części zamieszkała, a w części przeznaczona na działalność gospodarczą inną niż zakwaterowanie, handel i gastronomia, a pracującymi w tej działalności są wyłącznie mieszkańcy danej nieruchomości (np. mieszkanie + zakład krawiecki, dom + zakład fryzjerski, dom + zakład fotograficzny, mieszkanie + biuro księgowe itp.).

deklaracja - nieruchomości zamieszkałe

 

Nieruchomość w części zamieszkała i niezamieszkała – rozumie się przez to nieruchomość, która w części przeznaczona jest na cele mieszkalne oraz w części przeznaczona jest na działalność gospodarczą. Wyróżnia się:

-        nieruchomość w części zamieszkała i niezamieszkała przeznaczona na działalność gospodarczą inną niż zakwaterowanie, handel i gastronomia, a pracującymi w tej działalności nie są wyłącznie mieszkańcy danej nieruchomości (np. mieszkanie + zakład krawiecki, dom + zakład fryzjerski, dom + zakład fotograficzny itp.);

-        nieruchomość w części zamieszkała i niezamieszkała przeznaczona pod działalność gospodarczą związaną z zakwaterowaniem, handlem oraz gastronomią (np. dom + sklep, dom + restauracja, dom + kawiarnia itp.).

deklaracja - nieruchomości mieszane

 

Nieruchomość niezamieszkała - rozumie się przez to nieruchomość nieprzeznaczoną do trwałego zamieszkania. Do nieruchomości niezamieszkałych zalicza się nieruchomości, na terenie których prowadzona jest działalność gospodarcza (np. zakład krawiecki, zakład fryzjerski, restauracja, sklep, szkoła, pole namiotowe itp.).

deklaracja - nieruchomości niezamieszkałe