GOSPODARKA KOMUNALNA

GMINY SADKI

Strona główna » Częściowe zwolnienie z opłaty za odpady komunalne dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnych kompostujących bioodpady » Częściowe zwolnienie z opłaty za odpady komunalne dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnych kompostujących bioodpady

Częściowe zwolnienie z opłaty za odpady komunalne dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnych kompostujących bioodpady

Rada Gminy Sadki w drodze Uchwały Nr XXXVI/31/2021 z dnia 24 czerwca 2021 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenia wysokości stawki tej opłaty na terenie Gminy Sadki wprowadziła zwolnienie w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnych*, którzy kompostują bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym.

Wysokość częściowego zwolnienia z opłaty wynosi 0,50 zł od jednego mieszkańca miesięcznie.

Aby skorzystać z ulgi za kompostowanie bioodpadów należy:

  • posiadać na swojej nieruchomości przydomowy kompostownik,
  • złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w której należy wypełnić, także pkt VII deklaracji: „Oświadczenie właściciela nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym o posiadaniu kompostownika przydomowego i kompostowania w nim bioodpadów stanowiących odpady komunalne”,
  • kompostować w przydomowym kompostowniku bioodpady.

W przypadku skorzystania z ulgi za kompostowanie bioodpadów w przydomowym kompostowniku, bioodpady zgromadzone w brązowych workach nie będą odbierane spod nieruchomości przez firmę odbierającą odpady komunalne.

Co daje nam kompostowanie bioodpadów ?

Kompostowanie bioodpadów ma na celu ograniczenie składowania odpadów biodegradowalnych. Samodzielnie wyprodukowany kompost daje nam pewność najlepszej pielęgnacji naszych roślin oraz pozytywnie działania na rzecz środowiska. Kompost stosowany w ogrodzie wzbogaca glebę w próchnicę, która sprawia, że ta staje się przewiewna i pulchna. Jest nie tylko bogatym źródłem materii organicznej, ale też najtańszym i naturalnym materiałem do użyźniania gleby. Ponadto eliminuje zagrożenie przenawożenia lub zatrucia środowiska.

Jak kompostować ?

Kompostownik można kupić gotowy, zrobić go samemu np. ze starych palet czy drewnianych belek (bez dna), które wkopujemy w ziemię i uzupełniamy kolejnymi warstwami odpadków bądź kompostujemy w pryzmie. Stawiamy go w miejscu zacienionym, żeby za szybko nie wysychał. Pierwszą warstwę możemy podsypać wartościową ziemią ogrodową – ze sklepu lub poprzedniego kompostownika, jeśli taki prowadziliśmy. Na kolejne warstwy wrzucamy np. skoszoną trawę, chwasty po wypieleniu ogrodu, zgrabione liście i drobne gałęzie, resztki owoców, skorupki jaj, odpadki kuchenne pochodzenia roślinnego, a nawet popiół z ogniska (pod warunkiem, że palimy drewno).

Jeśli chcemy przyspieszyć proces rozkładu, przesypujemy warstwy żyzną ziemią. Całość możemy przykryć workiem jutowym, co zapewni ciepło i odpowiednią wilgotność. W czasie suszy podlewając rośliny nie zapominamy też o kompostowniku. Uważajmy jednak z ilością wody, bo przelany kompostownik może zacząć gnić. Gdy tylko poczujemy nieprzyjemny zapach, należy po prostu przełożyć kompostownik warstwami chłonącymi wilgoć np. kulkami papieru czy wytłoczkami po jajach. Co kilka miesięcy trzeba kompost przemieszać, aby zapewnić odpowiednie napowietrzenie.

Jakich odpadów można używać, a jakich nie można używać do kompostownia ?

Do kompostowania można używać odpadów takich jak np:

  • resztki roślinne z kuchni, także fusy z herbaty, resztki warzyw, owoców, skorupki jajek;
  •  trawę z plewienia i koszenia, zeschłe rośliny;
  •  poobcinane rozdrobnione gałęzie;
  •  zdrowe zielone liście z drzewa;
  • papier czy tektura w drobnych kawałkach (biodegradowalne);
  • resztki jedzenia i ściółki po domowych zwierzętach roślinożernych – w tym ich odchody.

Nie należy używać do kompostowania odpadów takich jak:

  • kolorowych czasopism;
  • kości i resztek mięsnych;
  • tłuszczy;
  • zainfekowanych roślin ogrodowych.

Konsekwencje braku kompostownika i kompostowania w nim bioodpadów

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2020 r., poz. 1439 ze zm.), fakt posiadania kompostownika i kompostowania bioodpadów podlega kontroli przez osobę upoważnioną przez Wójta Gminy Sadki. W przypadku stwierdzenia, że właściciel nieruchomości, który zadeklarował kompostowanie i nie kompostuje, nie posiada kompostownika bądź uniemożliwi dokonanie oględzin w celu weryfikacji zgodności podanych informacji, ze stanem faktycznym, musi liczyć się z utratą przysługującego mu zwolnienia, które zostanie określone w drodze decyzji. Utrata prawa do zwolnienia, następuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym stwierdzono wystąpienie co najmniej jednej z powyższych przesłanek. Ponowne skorzystanie ze zwolnienia, może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja o utracie prawa do tego zwolnienia stała się ostateczna i wymaga złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

*Budynek mieszkalny jednorodzinny – rozumie się przez to budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 % powierzchni całkowitej budynku - w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.